Nastolatek – jak się z nim dogadać

NASTOLATEK

Nastolatki w drodze do dorosłości, pragną być już dorosłymi, ale to nie oznacza, że są gotowi na wszelkie konsekwencje związane z dorosłością.

Dorosły pomaga „TUTAJ” jak najlepiej wykorzystać ten nastoletni czas!

Nastolatki potrzebują swoich uważnych rodziców.

Uważnych na ich potrzeby.

Uważnych na ich granice.

Uważnych na ich BYCIE w drodze do dorosłości.

Bo czas nastolatków jest wspaniały, ale bywa, też trudny, „burzliwy”, tak pełen emocji…pomagajmy się porozumieć, Bądźmy uważni na to, co ważne! Bądźmy blisko, aby pomagać i na tyle zachowujmy przestrzeń do samodzielności- aby wspierać, uczyć tej dorosłości, która już czeka na swój czas…

Z🤝erknijcie na kilka pomocnych wskazówek!!

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „"TY mnie nie rozumiesz!" A Rodzic na to: Co się Tobą dzieje! Nie poznaje cię!" "Mamooo później no...za chwilę to zrobię!" A Rodzic na to: "Co chwila tylko później później! Czy to takie trudne ułożyć to pranie" Wokół krążą emocje. Od słowa do słowa rodzi się coraz więcej niezrozumienia i... W rodzicach budzą się pytania -Czemu coś, co wcześniej działało, dziś już nie pomaga nam się, tak dobrze dogadać? Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „2/ Jak zareagować, aby było tak samo dobrze jak wcześniej? Co się dzieje, że aż bywa nam trudno się porozumieć? Szukamy odpowiedzi bo zależy nam na dobrej relacji z natolatkiem, szukamy sposobów, aby zrozumieć. to najlepsza droga, jaką mogą podążyć rodzice nastolatków- spróbować zrozumieć. Zacznijmy więc od tego o Poznaj kilka pomocnych wskazówek, które pomogą wpierw zrozumieć, a później się porozumieć! Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „3/ 1. WSKAZÓWKA ZMIANY SĄ POTRZEBNE Dzieci zmieniają się w nastolatków. Cykl psychologii rozwoju człowieka podkreśla, że zmiany są wpisane W nasze funkcjonowanie. Twoje dziecko jest wciąż Twoim kochanym synkiem i cudowną córką, chociaż każdego dnia staje się "inne". Nie oceniaj 'Nie poznaje cię!"; "Co się z Tobą dzieje!" ZAMIAST tego wskaż, że jesteś, bez względu na wszystko! Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „2. WSKAZÓWKA NIE BÓJ SIĘ EMOCJI Zmienia się sfera emocji, tutaj ze względu na hormony okres dorastania, mamy szczególną podatność, wrażliwość na różne nastroje, pojawiają sie szybkie ekspresje emocji, które często szybko zostają poza kontrolą nastolatka. Dla dorosłych tak silne emocje mogą wydawać się niewspółmiernie do sytuacji ale pamiętamy, że to nasza "dorosła" perspektywa. Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „5/ Dlatego... ZAMIAST oceniać- Wysłuchaj. ZAMIAST negować, pokaż że akceptujesz emocje i pomóż je wyrazić inaczej. Nastolatek mówi poprzez emocje o tym, co się wydarzyło, jak doświadcza tego świata. Jeśli damy emocji głos- usłyszyszymy, to co najważniejsze. "Ej, widzę Twoje łzy. Coś się wydarzyło. Wiem, że chcesz być sam, ale wiesz...Pamiętaj, że pomogę Ci zawsze" "Słuchaj widzę że coś się dzieje. Jestem tu, jakbyś chciał pogadać" Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „6/ 3. WSKAZÓWKA BĄDŹ BLISKO Nastolatki działają szybko! Świat jest kolorowy, piękny i wart poznania. Paczka znajomych rozumie ich jak nikt inny! Dużo się dzieje, Rodzic opiekun wciąż jest potrzebny, nie już, aby podpowiadać najlepsze rozwiązania, uczyć pokazywać, ale przede wszystkim, aby słuchać, nie oceniać pomagać znajdywać rozwiązania ZMIENIA SIĘ ROLAZ OPIEKUŃCZEGO RODZICA- NA CICHEGO BOHATERA, który zapewnia, że jesti pomoże. Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i tekst „7/ Wykorzystuj chwilę, aby budować relacje; "Misiek, pamiętaj że zawsze jestem po Twojej stronie o wszystkim możesz mi powiedzieć"- -"Zuzka, ufam Ci i wiem, że podejmujesz decyzję, które są dla Ciebie najlepsze zastanawiasz się nad nimi. Jestem pod wrażeniem, jak obmyśliłaś to wyjście na koncert" -"Tymek słuchaj młody, tak tylko chce ci przypomnieć, że cię kocham!"- Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „8/ 4. WSKAZÓWKA SŁUCHAJ... Więcej słucha niż kiedykolwiek wcześniej! Więcej stwarzaj szans na rozmowę, czy bycie wspólne w ciszy. Znajdź czas, odwagę cierpliwość na tematy, które mogą dla Ciebie być zaskakujące! Pokaż, że słuchasz słyszysz potrzeby swojego nastolatka. Nie zgub WASZEGO wspólnego "języka". Wprowadzaj nowe rytuały tylko dla Was np. Wspólne rowery co piątek, spacery z psem na długie pogaduchy, wieczory u kosmetyczki, wypady na koncerty, gry w szachy, wyjazdy pod namiot. Pokaż że wciąż jesteś i będziesz. Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst „9/ 5. WSKAZÓWKA DBAJ o GRANICE Jeśli się umówiłeś- ufaj, nie dzwoń na wszelki wypadek. Jeśli zostawiłeś "wolną chatę" nie sprawdzaj, czy nadal stoi. Określaj zasady respektuj wspólne postanowienia. Pokaż, jak siÄ zachowywać, gdy otrzymuje się dorosłe odpowiedzialności. Nie żądaj dorosłości- ucz, co to znaczy BYĆ dorosłym. Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst „10 np.-" Umawiamy się, że jutro jak wrócimy będzie tak czysto, jak wychodziliśmy. Naczynia w szafce, poduszki na kanapie, wszystkie lampy żadna nie zbita, Oki?-" (pamiętaj, że elementy humoru i dystansu do siebie, do was- zbliżają i ożeźwiają uśmiechem każdą atmosferę) Kamila Olga Psychologia”
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „11/ 6. WSKAZÓWKA KOCHAJ... Bo gdy kochasz to wybaczasz. Bo wtedy słuchasz, bez względu na okoliczności. Bo wtedy zawsze pomagasz jak należy. Nie można KOCHAĆ za mocno, to mit. Brak miłości za to boli boli mocno jest smutnym faktem. Nie bój siÄ miłości. NIGDY... Kamila Olga Psychologia”

https://www.facebook.com/skutecznenauczanie?cft[0]=AZXqeArfwiHKPnIyex21ULdEp-_XU3Sjii1mhIL3JQjntGYTDK3NFvrtRCTMupwLolbwZqAa-reoU45T2cLaBFY4OX9z7Pxd2O44jB6s-pvyk4vt6Ut3Tjm8DJq10BKiiO0WUDO8OEGVis2wsyamXpJOmngjmhDKx2R34jsgM9tUcer9JWIWN9b1YM1x6f-oIJCVbkAW-wdU9RtmDhInqB4y&tn=-UC%2CP-y-R