Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Powiatowy Ośrodek Pieczy Zastępczej w Lubinie po raz kolejny weźmie udział w światowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Przez 19 pierwszych dni listopada mówić będziemy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Poprzez wspólne działania:

OSTRZEGAMY

ZWRACAMY UWAGĘ

UCZYMY WIDZIEĆ WIĘCEJ I LEPIEJ

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka.

https://www.facebook.com/19dni?cft[0]=AZVG8KwR93amjK-KwBOCezLk-vhqPEHiGibOtsHWoXQqs7N7LHA0Jm_fLJt3rUeWQv7NY9bVcCcnQ1pZVT6mnm-yPSUs7mAf5GCOWBlWVQS0z0gTkIA1TsRjcxB1kaj1v1I_VE2E7T5Fmizd7dJL_xFh&tn=-]K-R

Konkurs dla uczestników tegorocznej edycji Kampanii 19 dni ?
Tytuł konkursu: „10 SEKUND, BY POWIEDZIEĆ STOP”
W tym roku rywalizacja odbędzie się w dwóch grupach wiekowych:
➡️ I grupa – osoby w wieku 5-11 lat
➡️ II grupa – osoby w wieku 12-18 lat
Prace konkursowe:
➡️ I grupa (5-11 lat):
wykonany dowolną techniką plakat pt. „10 sekund, by powiedzieć STOP”
➡️ II grupa (12-18 lat):
10-sekundowy spot video pt. „10 sekund, by powiedzieć STOP”
Termin nadsyłania prac: 19.11.2023 roku
W każdej kategorii wiekowej zostanie wyłonionych 3 zwycięzców – I, II i III miejsce. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe ?
Szczegółowe informacje dot. udziału w konkursie znajdziecie w regulaminie, który właśnie powędrował na Wasze skrzynki mailowe ?
Serdecznie zapraszamy do udziału! Już nie możemy się doczekać pierwszych prac ?
Jeśli macie jakieś pytanie – piszcie do nas: 19dni@podrugie.pl
*********

Mazowsze serce Polski Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
#dobrepraktyki #19dni #kampania19dni #podrugie #10sekund

?‍?pigułka wiedzy #1

?

Czy wiesz, że w Polsce istnieje kilka definicji przemocy w rodzinie i wszystkie mają podobną moc prawną? Pierwsza z nich zawarta jest w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej z 2005 roku i brzmi następująco:

„Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:

a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia, b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną, c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę, d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej, e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

„Drugą definicję znajdziemy w Konwencji Stambulskiej, ratyfikowanej przez Polskę w kwietniu 2015 roku. Brzmi ona następująco:

„Przemoc domowa oznacza wszelkie akty przemocy fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej zdarzające się w rodzinie lub gospodarstwie domowym, lub między byłymi, lub obecnymi małżonkami, lub partnerami, niezależnie od tego, czy sprawca i ofiara dzielą lub dzielili miejsce zamieszkania czy nie.”

Warto dodać, że zanim weszły w życie powyższe akty prawne, przyjmowało się, że przemocą w rodzinie były czyny, które wypełniały znamiona artykułu 207 kodeksu karnego, który obecnie brzmi następująco:

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

To, czy w danej sytuacji wykorzystamy definicję z ustawy, Konwencji czy kodeksu karnego, zależy w dużej mierze od tego, jakie efekty mają przynieść nasze działania.


?
Znamy już z poprzedniej „pigułki” definicje przemocy w rodzinie. Wiemy, że w systemie prawa polskiego istnieją co najmniej trzy, które w zależności od aktu prawnego, w którym się znajdują, pozwalają nam na konkretne działania.

?‍⚖ Zacznijmy od kodeksu karnego i definicji przestępstwa znęcania się. Jest to historycznie najstarszy przepis w prawie polskim, który reguluje odpowiedzialność sprawcy za znęcanie się nad osobą najbliższą. Ponieważ ta definicja funkcjonuje w systemie prawa karnego, gdy zauważymy, że w jakimś domu mogą dziać się złe rzeczy, mamy społeczny obowiązek zawiadomienia organów ścigania, a one mają już prawny obowiązek skontrolowania sytuacji i sprawdzenia czy nasze podejrzenia mają pokrycie w rzeczywistości czy nie (jest to tzw. zasada legalizmu).
Przestępstwo znęcania się jest ścigane z urzędu, co oznacza, że zgłoszenie może pochodzić nawet od osoby trzeciej, a Policja w każdej sytuacji ma obowiązek podjąć działania, chociażby sprawdzające. W wyniku prowadzonego postępowania, jeśli komuś zostaną postawione zarzuty znęcania się, sąd może zdecydowania również o umieszczeniu takiej osoby w więzieniu (raczej nie zdarza się to często).

?‍⚖️ Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ma dużo szerszą i bardziej rozbudowaną definicję.
Funkcjonuje ona jednak w systemie prawa cywilnego, a więc ani sądy karne, ale policja, ani prokuratura zasadniczo nie będą brały udziału w postępowaniu. Warto jednak dodać, że organy ścigania mogą być zapraszane do współpracy w ramach zespołów interdyscyplinarnych. Takie zespoły powinny działać w każdej gminie, opierają się one na pogłębionej współpracy różnych instytucji w zakresie poprawiania sytuacji osobistej zarówno osoby doświadczającej przemocy, jak i ją stosującej. Mogą korzystać z elementów miękkich – takich jak edukacja, wspieranie, rozmowy, pomoc psychologiczna, terapeutyczna, ale również, gdy uznają, że sprawa nie rokuje na poprawę, mogą skierować ją do organów ścigania, które już na podstawie przepisów karnych mogą prowadzić postępowanie kierując się w stronę ukarania sprawcy (w polskim systemie karami są zasadniczo grzywna, ograniczenie wolności – w postaci obowiązku wykonywania nieodpłatnie prac społecznie użytecznych i pozbawienia wolności).

?‍⚖️ Trzecia definicja przemocy domowej zawarta jest w Konwencji Stambulskiej. Konwencja jako ratyfikowana umowa międzynarodowa ma status nadrzędny nad ustawami – znajduje się w hierarchii aktów prawnych zaraz za Konstytucją. Jej znaczenie dla polskiego systemu prawnego jest kluczowe w zakresie rozumienia zjawisk i wytycznych radzenia sobie z nimi. Stanowi ona drogowskaz, zgodnie z którym ustawodawca powinien kształtować normy prawne odnoszące się do danego zagadnienia w kraju. Konwencja mówi wyraźnie o tym kto, kiedy i jakiej ochronie powinien podlegać, jednak nie narzuca metod, którymi państwo-strona powinno takie rozwiązania wprowadzić.
Wiedząc już jakie mamy możliwości działania, warto zastanowić się nad tym co sprawia, że przeciwdziałanie przemocy jest tak skomplikowane. Nie jest to bowiem prawo, ale psychologiczne aspekty przemocy, które często będą miały decydujący wpływ na to, czy jednostka będzie chciała skorzystać z oferowanej pomocy czy nie.
O tym opowiemy w naszym kolejnym wpisie!